Nejistá budoucnost procentních sazeb hypoték

Nejistá budoucnost procentních sazeb hypoték

V souvislosti s bojem s koronavirovým onemocněním se řada obchodů a transakcí zcela zastavila. Výrazný propad zájmu o nákup nemovitostí zaznamenává i realitní trh. Jak na to budou reagovat banky? Co se stane se sazbami hypotečních úvěrů? 

Prodeje na minimu

Během pár týdnů zaznamenali realitní makléři propad v zájmu o nákup nemovitosti až o desítky procent. Realizuje se jen malé množství prohlídek a nově sjednaných smluv na nákup nemovitosti je minimum. Důvodem je nejistota na trzích. Kupující očekávají snížení cen nemovitostí, zrušení daně z nabytí nemovitosti a zároveň snížení sazeb u hypotečních úvěrů.

Výrazné snížení úroků nepřichází

Banky v současné chvíli zatím nepřistoupily k výraznému snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Důvod je jednoduchý. Je třeba se vypořádat se zajištěním personálního chodu poboček a rovněž s náročností zpracování žádostí o odklad splátek. Teprve po několika týdnech bude možné začít vyhodnocovat situaci.

Dva možné scénáře

Již teď dochází ke zlevňování úrokových sazeb na mezibankovních trzích. Úvěrové zdroje jsou nabízeny nejlevněji za poslední 4 roky. Banky toto zlevnění mohou promítnout do úrokových sazeb hypoték. Zároveň budou chtít podpořit trh a motivovat klienty k podpisu smluv o hypotečním úvěru. Lákat mohou na výrazně nižší sazbu.

Druhým scénářem je důsledek problémů s likviditou. Mnoho klientů se ocitne v platební neschopnosti nebo v druhotné platební neschopnosti. Budou se množit žádosti o odklad splátek nebo o prodloužení celkové doby splácení. Vyšší riziko banka promítne do zdražení hypotečních úvěrů.

Podpora ČNB

Dostupnost hypotečního úvěru se snaží podpořit i Česká národní banka. Doporučení o osmdesátiprocentních hypotékách je nyní mírnější. Banky budou poskytovat hypotéky na 90 procent hodnoty nemovitosti (LTV). Zároveň se zvýšil poměr mezi měsíční splátkou a čistým měsíčním příjmem ze 45 na 50 %.

 

 

 

 

 

 

Mgr. Pavel Spišák
Autor: Mgr. Pavel Spišák

O reality se zajímám od r. 1992. Aktivně v tomto businessu pracuji v Brně a okolí od roku 2009. Makléřina je pro mě tou správnou volbou. Baví mě jednat s lidmi. Každý člověk je individualita s odlišnými prioritami. Klienti ode mne očekávají profesionalitu a zodpovědnost. To není málo. Vždy máme společný cíl - prodat nemovitost za nejvyšší tržní cenu. Dělám pro to maximum.., jdu s dobou a používám moderní prodejní prostředky (samostatná prodejní stránka nemovitosti, perfektní fotografie, video prohlídky, 2D/3D půdorysy, home staging, 3D scan nemovitosti atd.)

Jednou z nejzákladnějších potřeb každého z nás, je starost a péče o svůj domov. Jsem přesvědčen, že hodnotná informace na toto téma je vždy užitečná. Je dobré znát zákonné povinnosti. Je dobré znát skrytá úskalí prodeje či koupě nemovitosti. Neznalost rizik způsobuje nevratné škody, bohužel.

Známou pravdou je, že pokud dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Rozdíly najdeme i mezi námi makléři. Přečtěte si mé tipy a články. Věřím, že Vám tyto informace pomohou v rozhodování. Pro koupi či prodej své nemovitosti si zvolte tu správnou cestu. 

Prodej resp. koupě nemovitosti je důležitým krokem v životě člověka. Nesmí být podceněn. Klienti na mě spoléhají a očekávají, že jim pomohu a dovedu obchodní případ do zdárného konce.

Mojí prioritou je spokojený klient. Poctivě odvedená práce. Dbám o své dobré jméno a svoji dobrou pověst. Je to zodpovědnost. Ale také radost..., když vás za práci pochválí. Za moji práci hovoří reference těch spokojených.

Děkuji Vám, že jste dočetli až sem. Pokud řešíte jakoukoliv otázku z realitního prostředí, neváhejte mě kontaktovat. Rád Vám poradím s věcmi, se kterými zřejmě nemáte dostatek zkušeností.

Pojďme se sejít třeba u kávy ..., probereme vše podstatné

Zvu Vás !